SMA SHP180-21 HIGHPOWER PEAK3 (180kWn)
https://pnp.energy/web/image/product.template/4015/image_1920?unique=fa8effd
Plug & Play Energy
SHP180-21 HIGHPOWER PEAK3
Compact equipment for decentralized systems and large-scale photovoltaic systems due to its high power density. Output voltage 690V “Active cooling” with speed-controlled fans, ensure optimal cooling with lower energy consumption, maximizing production by reducing temperature Max. of PV generator: 360 kWp Max. input voltage 1500V Max. input current/Max. short circuit current: 180 A/325 A Number of MPP followers: 1 Certified for Spain and Portugal Warranty 5 years
SMA180kWnRef. P&P1353
Not Available For Sale
  • Power (Wn)
  • singlephase/threephase
  • Function
  • MPPT voltage range (V)
  • Marca
  • warranty
  • Voltaje nominal
This combination does not exist.
Power (Wn): 180 kW
singlephase/threephase: Trifásico
Function: No híbrido
MPPT voltage range (V): 880-1450
Marca: SMA
warranty: 5 años
Voltaje nominal: 690 V
Plug & Play Energy
SHP180-21 HIGHPOWER PEAK3